Şubat 3, 2016 Çocuklar ve köpekler

Çocuklar ve köpekler

Çocuklar ve köpekler

Çocuklar ve köpekler
Okullar tatile girdi, çocuklara verilen sözler tutulmaya başlandı, kimi anne- babalar karne hediyesi olarak çocuklarına vaat ettikleri yavru köpeği aldılar bile, kimileri de arayış içindeler.

Çocuk ve köpek, doğalarından gelen arkadaşlık normaldir. Birçok köpek sahibi, anne � baba; çocuklarının çok küçük olmasından ya da köpeğinin tahmin edilemeyen bir davranış göstermesinden çekinir, tedirgin olurlar. Bu yazım; umarım anne ve babaların köpek seçimi konusunda karar vermelerine, yeni yavrunun çocukları ile tanıştırılmasına yardımcı olur. Yine bu yazıda önceden tedbir alınırsa kolay önlenebilir riskleri koruyucu hekimlik görevime istinaden ele alacağım.

Çocuk ve köpek; basit ama esas olan noktalar üzerinde durulur, tedbirler alınırsa çok iyi iki arkadaş olabilirler.

Doğru zamanda doğru köpeği seçmek;
Her köpek çocuklar için doğrudur ancak her çocuk köpek için doğru olmayabilir. Karşılaştığımız problemlerin çoğunda altı yaşın altında çocuğu olan aileler vardı. Eğer çocuğunuz altı yaşından küçükse köpek seçimine daha çok kafa yormalı, daha çok düşünmelisiniz.

Koruma köpekleri gibi büyük köpekler, saldırgan olabilir, ısırmaları halinde zarar verici olabilirler. Büyük cüsseli köpekler, daha enerjiktirler ve yüksek sesle havlamaları küçük çocuğun üzerinde olumsuz etkiler bırakabilirler. Bazı izler vardır ki üzerinden yıllar geçse bile silinmezler.

Küçük çocuğu olan aileler genellikle çok meşguldürler. Sıklıkla yeterince zamanları olmaz köpeklerinin bakımına, yürüyüşe çıkartılmasına. Oysa köpeğin büyüklüğü ile doğru orantılıdır ona ayrılması gereken zaman, büyük köpeğe büyük zaman. Köpek çocuklar, insan çocuklardan çok daha hızlı büyüyüp gelişirler. Büyük cins köpek edindiyseniz ona ayrılabilecek büyük boş zamanınız olmalıdır. Büyük cins bir köpek yavrusu küçük bir çocukla karşılaştırıldığında harcanacak zamanın çok daha fazla olması gerektiği görülecektir. Kendinize sorun; hazır mıyım? Eve yeni yavru bir köpek getirmeye, yeterince zamanım var mı?

Bir Veteriner Hekim olarak karşılaştığım problemlerin çoğunda, ya köpekler iyi çocuklar olduğu için ya da evdeki çocuklar çok istediği için satın alınmışlardır. En önce anne ve babaların çok istemesi gereklidir ki sorunlarla başa çıkılmasında kararlı davranabilsinler, yavru köpeğin ve çocuklarının eğitiminde aktif rol üstlenebilsinler. Köpek edinmek için danışan insanlarla aramda geçen konuşmalarda adeta onları sorgularım, hazır değillerse vazgeçirmeye çalışırım. Çabam çocuklarının hayal kırıklığına uğramaması, yavru köpeğin psikolojisinin bozulmaması içindir.

7 Yaş ve üstündeki çocuklar genellikle bir köpekle olumlu ilişkinin başlaması ve geliştirilmesi için hazırdırlar. Eğer çocuğunuzun yüzündeki mutluğu görmek isterseniz yavru köpeğini kolları arasına aldığı anda ona bir bakın. Bence bu her şeye değer, sizce?

Köpekler, çocuklara; merhamet etmeyi, sorumluluk duymayı, empati kurmayı öğretemeyebilirler ama en azından böylesi kavramları hatırlatabilirler. Ayrıca çocuklar için bu olay, bu birliktelik onlar için hayatı tanımaları, öğrenmeleri için büyük bir deneyimdir. Köpeklerini eğitmek için yeterince yetenekli olmadıkları unutulmamalı bu süreçte onlara yardımcı olunmalı, birlikte büyümeleri sağlanmalıdır. Köpekler hep çocuklara alınır ama sorumluluk hep annelere kalır, doğrusu anne ve babanın ortak sorumluluk almalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir