petlovebutik

SEVGİ HER CANLININ HAKKIDIR

Kedilerin Yiyemeyeceği 16 Şey

Kedileriniz sizinle iletişim kurmak için ve bazen size aç olduklarını söylemek için miyavlıyor.  Bu yüzden kaselerine biraz kedi maması dökün ve bir kutu ıslak mama ilave edin . 

Sonra yiyeceğiniz hindi sandviçinize bakıp “hey, hindi kedim için iyi olmalı, değil mi?” Diye düşünürsünüz. Ama öyle mi? Kedinizin yiyemeyeceği birçok şey var, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin! 

Neden Bazı İnsan Gıdaları Kediler İçin Zehirlidir 

İnsanlar ve kediler iki farklı türdür. Bu nedenle ikisinin de iki farklı beslenme ihtiyacı vardır. Vücudumuz yiyecekleri farklı şekilde parçalar ve gelişmek için ihtiyaç duyduğumuz besinleri onlardan alır. 

Farklı vücut kompozisyonlarımız, kedi dostlarımızın yiyemeyeceği şeyleri yememize izin verir. Yiyecekleri, özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiştir ve bu yiyeceklerin sunduğu tüm mineral ve vitaminleri aldıklarından emin olmak istersiniz. 

Kediler oldukça zekidir. Kötü et parçalarına burun kıvırdıkları bilinmektedir, ancak bazı etlerin kendileri için kötü olması için çürümesine gerek yoktur. Aşağıda kediler için zehirli olan belirli yiyeceklerin bir listesi ve nedenleri bulunmaktadır. 

Mandıra sütü

Bu özellikle insanların kafasını karıştırıyor. Bir kedi yavrusu görüyor musun? Ona küçük bir kase ılık süt verin, tamam mı? Hayır! Aslında, düpedüz kontrendikedir. Kediler, süt ürünlerindeki laktozu idare edecek donanıma sahip değildir. 

Sindirilirse, ishal ve kusma da dahil olmak üzere mideleri rahatsız eder. Kedilerde tüm süt ürünlerinden kaçınılmalı ve yavru kedilere anne sütü (sütten kesilene kadar) veya veteriner onaylı mama dışında hiçbir şey verilmemelidir. 

Soğan, Frenk Soğanı ve Sarımsak

Soğan, frenk soğanı ve sarımsak kedilerde kaçınılması gereken yiyeceklerdir. Küçük miktarlarda yutmak, kedinizin mide rahatsızlığına ishal ve / veya kusma şeklinde neden olur. Büyük miktarlarda yemek çok daha kötü sonuçlara yol açacaktır.

Kedinizin kırmızı kan hücreleri hemoglobin içerir ve soğan ailesindeki yiyecekleri yediğinde ona zarar verir. Bunun nedeni, gıdalardaki serbest radikallerin hücrelere zarar vermesi ve vücudun buna ayak uyduramamasıdır. 

Bununla birlikte , kan frotisinde görülebilecek olan Heinz cisimcikleri ortaya çıkıyor . Kedinizdeki kırmızı kan hücrelerinde anemiye neden olan oksidatif hasarı gösterir. Dikkat edilmesi gereken bazı klinik belirtiler uyuşukluk, soluk mukoza zarları, iştah azalması ve koyu idrardır.

Alkol 

Kediniz olgunlaşmış olabilir, ancak gerçekten herhangi bir alkol tüketimine katılmamalıdır. Kedinizin alkol alması yönelim bozukluğuna, kusmaya, ishale, merkezi sinir sistemi hasarına, komaya ve ciddi vakalarda ölüme neden olabilir. 

Köpek maması

Elbette, kedinizin köpeğinizin mamasını yemesinin zararsız olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında çok korkunç sonuçlara yol açabilir. Kediniz, normal görme, sindirim, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve kas fonksiyonundan (özellikle kalp kası) sorumlu olan taurin adı verilen bir amino aside güvenir. 

Köpek maması, bu temel amino asidi yeterince içermez, bu da onu kediniz için ideal diyetten daha az yapar. Taurin eksikliği körlüğe ve genişlemiş kardiyomiyopatiye neden olabilir . Ayrıca, kediniz için cilt, karaciğer ve böbrek sorunlarına neden olabilecek yeterli A vitamini ve araşidonik asit içermez.

Çikolata

Sahiplerin çoğu köpeklerde çikolata zehirlenmesinin farkındadır, ancak çikolata kediler için de zehirlidir. Çikolata, teobromin adı verilen bir maddenin yanı sıra kedinize zarar verecek kafein içerir. Bir şeker çubuğuna dalmak kalp atış hızını, nöbetleri, artan ateşi, ishali, huzursuzluğu ve kusmayı artıracaktır. 

Çikolata ne kadar koyu olursa o kadar zehirli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bunun nedeni, çikolata ne kadar koyu ise teobromin seviyelerinin de o kadar yüksek olmasıdır . 

Ham herhangi bir şey

Çiğ diyetler günümüzde çok popüler. Evcil hayvanlarımızın atalarının vahşi doğada yaptığı gibi yemesi gerektiğini iddia ediyorlar. Bununla ilgili tek sorun, evcil hayvanlarımızın vahşi olmaktan uzak olmasıdır; aslında süper evcildirler.

Yıllar boyunca evcilleştirme, evcil hayvanınızın vücutlarının değişmesine ve o anda içinde bulundukları yiyeceğe ve ortama uyum sağlamasına neden olur. Bu nedenle, çiğ et, balık ve hamurdan kaçınmak, kedinizin yararına olacaktır.

Çiğ yumurta , ciddi mide rahatsızlığına neden olabilen bir bakteri olan salmonella içerir . Yumurtalar ayrıca yumurtanın beyazında avidin adı verilen bir protein içerir . Çiğ olarak yenen bu madde, kedinizin bağırsaklarının biyotini ( yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan başka bir b vitamini) emmesini engelleyebilir .  Çiğ et, kedinizin kas duvarına kist yapıp kedinizin vücuduna zarar verebilecek kötü parazitler içerebileceğinden, kediniz için tehdit oluşturabilir. 

     Çiğ hamur asla kediniz tarafından tüketilmemelidir çünkü sindirildikten sonra midede gerçekten genişleyebilir. Bu, hamurdaki aktif maya nedeniyle oluşur ve bu da yükselmeye yetecek kadar alkol ve karbondioksit üretir. Bu, kedinizin midesini tıkayarak başka sorunlara yol açabilir ve genellikle onu çıkarmak için ameliyat gerektirir. 

Belirli Bitkiler

Kedinizin ara sıra ısırmaktan hoşlandığı bitkileri ortalıkta bırakmanın zararsız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak birçok bitki, kaçınılması gereken toksik maddeler içerir. Bazı zehirli bitkiler arasında Zambaklar, Okaliptüs ve Aloe Vera bulunur.

Yağlı pasta Süslemeleri

Bular çok yağlıdır ve kedinizin kesinlikle seveceği çok miktarda lezzet içerir. Ancak, kedinizin denemesi için teklif edilmemelidir. Bunun nedeni, içerdikleri yüksek yağ içeriğinin mide-bağırsak rahatsızlığına ve hatta pankreatite (pankreas iltihabı) neden olabilmesidir . 

Kemikler

Kediniz için her ne pahasına olursa olsun çiğ veya pişmiş kemiklerden kaçınılmalıdır. Kemiklerin köpeğinize sunulmasının daha yaygın olduğunu biliyoruz (bir köpeğe bir kemik verin!), Ancak bazı sahipleri de onları kedilerine vermeyi sever. Pişmiş kemikler kedinizin vücudunda parçalanabilir ve çiğ kemikler boğulma tehlikesine neden olabilir. 

Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm, özellikle köpekler olmak üzere evcil hayvan gıda toksisitesi listesine son zamanlarda eklenmiştir. Doğrudan neden veya içerik şu anda bilinmemektedir, bu nedenle kedilerde de dikkatli olmak ve bundan kaçınmak en iyisidir. Korkunç olan şey, tek bir üzümün bile sorunlara neden olabilmesidir.

Ksilitol İçeren Şekersiz Maddeler 

Şekersiz sakız, şekerler ve hatta fıstık ezmesi Xylitol adı verilen bir madde içerebilir. Ksilitol, insülin salınımının artmasına neden olabilen bir şeker ikamesidir. Bu , şoka ve karaciğer yetmezliğine yol açabilen şiddetli hipoglisemiye (düşük kan şekeri) yol açar.

Avokado

Avokado, günümüz dünyasında bir süper gıda olarak bilinir. Ama kedileriniz için süper olmaktan başka bir şey değil. Toksisite, avokadonun tohumunda, derisinde ve ağaç kabuğunda bulunan Persin maddesinden gelir. Kediniz tarafından yutulması ishal ve kusma gibi gastrointestinal rahatsızlıklara neden olur.

Tuzlu Yiyecekler

Kuruyemiş gibi tuzlu yiyecekler yağların yanı sıra yüksek düzeyde sodyum içerir. Her ikisi de kedinizde çok fazla sodyum ve pankreatit şeklinde olası sorunlara yol açabilir. Özellikle Macadamia fıstığı halsizlik, depresyon, kusma, hipertermi ve titremeye neden olabilir. 

Sadece Ton Balığı Diyeti

Ton balığı, süt gibi, sadece kedilerle ilişkilendirilen şeylerden biridir. Ancak sadece ton balığı içeren bir diyetle beslemek cıva zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri ve besinleri içermez ve bu nedenle kesinlikle beslenmemelidir. 

Kedimin Zehirli Yiyecekler Yemesini Nasıl Önleyebilirim?

Artık kedinizin zehirli olduğunu bildiğimize göre, onlardan nasıl kaçınabiliriz? Kedinizin zehirli yiyecekler yemesini önlemek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

  • Kediniz için olmayan yiyecekleri erişemeyeceği yerlerde saklayın.
  • Özellikle yemek pişirirken tezgahın üzerine koymayın. 
  • Çöp dalışına gitmediklerinden emin olun. 
  • Onları masadan beslemeyin. 
  • Herhangi bir parti sırasında onları yakından izleyin. 

Kedim Yemediğinde Ne Yapmamalıyım?

Tabii ki, her zaman kedilerimizi güvende tutmaya çalışırız ama bazen bu yeterli değildir. Kedinizin onlar için zehirli bir şey yediğini düşünüyorsanız, veterinerinize başvurun. 

Özet

Kedilerimizi güvende tutmak, bir sahip olarak ana önceliğimizdir. Elbette, onları şımartmayı ve zaman zaman onlara ikramlar vermeyi seviyoruz, ancak ödülünüzün riskten daha ağır bastığından emin olmak çok önemlidir. 

Bunu göz önünde bulundurarak, kedinizin yapmaması gereken bir şeye girip girmediğinden emin olun, veterinerinize vermek için tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Ne de olsa merak kediyi öldürür.

Kedilerin Yiyemeyeceği 16 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön