Mayıs 2, 2021 Kedi ve Köpeklerde Ağrılı Hastalık Pankreatitis

Kedi ve Köpeklerde Ağrılı Hastalık Pankreatitis

Kedi ve Köpeklerde ağrılı hastalık Pankreatitis, Pankreas bezinin yangısı olan pankreatitis akut ya da kronik formda seyreden yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Organ kendini sindirmeye başlar ve kedi, köpekler ciddi şekilde ağrı çekerler.

Tetikleyen faktörlere bakcak olursak:

  • İlk sırada obazite / yağlı diyetler yer almaktadır.
  • Pankreas kanalı tıkanıklıkları
  • Bazı ilaçlar
  • Anestezi sonrası şekillenebilir
  • Duodenal reflu
  • Organın işemisi
  • Ciddi yangılı hastalıklar (FIP ,FIV vb)
  • Organın biyopsi gibi cerrahi işlemlerde travmaya uğraması
  • Bazı hormonel bozukluklar: hiperkalsemi , hipertroidzmhiperadrenokortizim, pankreatititse yol açar. Bazı pankreatit ise idiopatiktir yani neden olan etken bilinmez

Pankreatitis Klinik Bulgular

Köpeklerin büyük bir kısmında kusma ve ciddi abdomınal ağrılar vardır. Bunun yanında anoreksi, dehidre, zayıflama diğer bulgulardır. Kedi de belirtilerin başında iştahsızlık ile zayıflama gelir.

Pankreatitte toplu organ hasarı şekillenir nedeni ise serbest kalan enzimlerin çevre organlara zarar vermesinden kaynaklanır. Hastalığın mekanızmasın da enzimler pankreasın içinde erken dönemde etkinleşerek kendini yani organı sindirmeye başlar ve yangı şekillenir. Bunun sonucu serbest kalan yangı mediatörleri vücuda yayılır ve damarların genişlemesine (vazodilatasyon) neden olur.

Damardan sıvı kaybına böylece hipovolemiye ve asitese meydana gelir. Hipovoleminin oluşması ile pankreasta dolaşım azalacağından pankreatititis daha şiddetlenir. Kandaki yangı hücreleri akciğerde ödeme yol açarak solunumu da olumsuz etkiler. Kanda oluşan hiperlipidemi göze opaklık olarak yansır.

Tanıda klinik belirtilerin yanında kan değerlerinden yararlanılır. Çeşitli karaciğer enzimlerinin kanda seviyeleri artmıştır. Tanı da Pankreas Lipazı değeri bizi tanıya götüren en önemli değerdir. Bu değerlerin artışının tespiti edilmişse pankreatit teşhisi konunabilir.

Kedi ve Köpeklerde Ağrılı Hastalık Pankreatit Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedaviye vakit geçmeden başlanmalıdır. Sıvı tedavisi çok önemlidir. Ağız yoluyla gıda verilmesi durdurularak pankreas bir süre dinlendirilir. Yağlar pankreasta salınımı uyaracağından kedi ve köpeklere verilecek diyetin yağ oranı düşük karbonhidrat değeri yüksek olarak hazırlanmalı.

Hastalığın en belirgin bulgusu ağrı ve kusmadır. Bu yüzden ağrı kesici ile kusma kesiciler tedaviye eklenmelidir. Hastalık sırasında meydana gelen serbest radikallere karşı selenyumun tedaviye katılması yerinde olacaktır. Pek rastlanılmasa da sekonder enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullananılabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir